Geocaching

Geocaching

Postprzez Piostu » czwartek, 20 lutego 2014, 12:58

Skoro na forum poświęconym głównie grom wszelkiego rodzaju jest podforum o wyjsciach/wypadach to grzechem byłoby nie zaproszenie Was do aktywności łączącej oba te aspekty :)

Mowa oczywiście o geocachingu. Poniższy tekst ( niestety nie mój ) pokrótce wyjaśnia " o co w tym chodzi" :
Geocaching przywędrował do nas zza Wielkiej Wody.
Zabawa wymaga dostępu do Internetu ( tam poszukujemy współrzędnych miejsca ukrycia skarbu) i jakiegokolwiek odbiornika GPS.
Posiadanie odbiornik nie jest niezbędnym warunkiem przystąpienia do zabawy, ale w zamian musimy wykazać się umiejętnością czytania mapy i orientacją w terenie. I sprytem.

Zabawa polega na poszukiwaniu ukrytych w terenie skrzynek geocache - pojemników zawierających logbook i skarby dla znalazców.
Logbook to zeszycik w którym znalazca wpisuje swój nick i datę znalezienia.
Skarbem mogą być jakikolwiek przedmioty, który potencjalnemu znalazcy przysporzą frajdy.
Znalazca może coś ze skrzynki sobie zabrać, jednak pod warunkiem że coś pozostawi w zamian.
Przy wymianach obowiązuje niepisana zasada pozostawiania rzeczy sprawnych i nie zniszczonych, oraz wymieniania przedmiotów o podobnej wartości.
Po dokonaniu wymiany i wpisaniu się do logbooka ukrywamy skrzynkę w tym samym miejscu i zacieramy ślady swojego pobytu. Po powrocie do domu rejestrujemy odnalezienie w na stronie skrzynki.

Skrzynki mogą mieć różną wielkość, dowolną zawartość, czasem charakteryzują się bardzo nietypowym sposobem ukrycia (np. skrzynki magnetyczne ), ale przeważnie łączy je jedno: Ciekawe miejsce ukrycia.
Osoby ukrywające skrzynkę zwykle starają się pokazać nam jakieś niezwykłe miejsce, czasem dosłownie tuż za rogiem. Bywa, że aby skrzynkę odkryć należy wykonać jakieś zadanie, czasem nawet wiąże się to z niespodziewanym "wyrzutem "adrenaliny.

Najważniejsze jednak jest to, że ten sposób spędzania czasu nie musi kłaść się cieniem na życiu rodzinnym.
Skarbów poszukujemy całą rodziną, wraz z żoną i córką :)

Jeśli chcielibyście bliżej zapoznac się z tą tematyką, polecam http://wiki.opencaching.pl/index.php
...A jeśli chcielibyście przyłączyć się do zabawy, to zapraszam na stronę http://opencaching.pl/index.php

Osobiście równiez zachęcam do zabawy, i mogę potwierdzić, że to doskonały sposób na spędzanie z rodziną czasu na świeżym powietrzu - nawet dla rodzin z małymi dziećmi.
Obrazek
Jak widać na przykładzie mojej córy :)
Oczywiście dla lubiących wyzwania i nadmiar adrenaliny w organizmie też coś się znajdzie ... :)
Obrazek
(fotka keszerki trzymającej jeden z Łódzkich keszy w ręku umieszczona bez jej wiedzy :) )

W razie jakichkolwiek pytań piszcie śmiało - postaram się pomóc :)

Do zobaczenia przy keszu :)
Obrazek
Piostu
Statystyczny Gwardzista

Re: Geocaching

Postprzez corax » czwartek, 20 lutego 2014, 13:15

Ja akurat od niedawna działam na tym ;) http://www.geocaching.com/
"Maszeruj albo giń"
corax
Zjadł talerz

Re: Geocaching

Postprzez Piostu » czwartek, 20 lutego 2014, 13:41

Pierwszą i podstawową różnicą pomiędzy Opencaching a Geocaching jest to że GC jest komercyjne i niektóre jego funkcjonalności są płatne, natomiast OC było, jest i będzie całkowicie darmowe (miedzy innymi dlatego że nie ma żadnej osobowości prawnej ).
Druga różnicą jest to że na OC jest zarejestrowanych więcej keszy w Polsce ( na chwilę obecną różnica wynosi około 9 tysięcy: GC: 10085 , OC: 18961 ). Trzeba pamiętać że część keszy jest zarejestrowana w obu systemach.
Zaletą GC jest to że jest to ogólnoświatowy system, a zatem jeśli ktoś często podróżuje poza granice polski, ma dane w jednym systemie.
Jest tez kilka innych różnic ( między innymi przy zakładaniu skrzynek ), ale nie jestem pewien czy to dobre miejsce do dyskusji o tym ( jak coś to zapraszam na PW).
Moim celem przyświecającym pierwszemu postowi było pokazanie że coś takiego istnieje, i nie chciałem wprowadzać zamętu w głowach dwoma systemami, dlatego nie wspominałem o GC :)
No, ale skoro już się pojawił to ... :)

Kolejną ciekawostką jest istnienie przedmiotów które są przenoszone między skrzynkami i logowana jest ich podróż :)
przykładowa podróż takiego przedmiotu :
http://geokrety.org/konkret.php?id=30899
Jak kogoś to zainteresuje to mogę to również to opisać :)
Piostu
Statystyczny Gwardzista

kuchnie śląsk

Powrót do Wyjścia/Wypady